Aż 7 dni spędziła 6-osobowa reprezentacja naszej gromady na ZLOCIE GRUNWALDZKIM, na który zuchy pojechały wraz z 22GDH AZYMUTY. W miasteczku harcerskim, usytuowanym na Polach Grunwaldu przez siedem dni swój dom pod harcerskimi namiotami miało 930 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów. Wszyscy mogli wziąć udział w licznych zajęciach.
Harcerze zlot rozpoczęli od rozstawienia swoich namiotów i wspólnego apelu całego zgrupowania. W poniedziałkowy wieczór odbyła się Grunwalddisko i festiwal kolorów.
Następnego dnia wzięli udział w Jarmarku Regionów prezentując region, z którego są, rozdając ulotki i materiały promocyjne otrzymane od Urzędu Miasta Sokołów Podlaski, Gminy Jabłonna Lacka i firmy Forum Rondo. Harcerze z Wirowa zapraszali też na pyszne placki z jabłkiem, pieczone na ognisku.
Zuchy mogły zaś skorzystać z programu zuchowego i zabaw integracyjnych poznając zuchy z całej Polski.
Bardzo dużym przeżyciem było przyjęcie 22. GDH w poczet drużyn
trzeciorocznych. Po wykonaniu zadań i spotkaniu z królem Przemysławem I,
harcerze otrzymali glejt nadający im na stałe tytuł drużyny
Grunwaldzkiej.
Podczas wędrówki zlotowej harcerze i zuchy poznali najważniejsze miejsca historyczne na Grunwaldzie. Byli m.in.przy Pomniku Grunwaldzkim, w ruinach kaplicy pobitewnej, na kopcu Jagiełły usypanym kiedyś przez harcerzy, zwiedzili Muzeum Grunwaldzkie, obejrzeli też inscenizację bitwy pod Grunwaldem.
Wieczory harcerze spędzali na zabawach integracjach lub koncertach na scenie plenerowej. Podczas zlotu odbył się także sejmik Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Harcerze z Azymutów wrócili ze zlotu docenieni przez WDG. Tradycją jest przyznawanie na sejmiku zlotowym buławy drużynie, za wykonanie najładniejszej kroniki z działań rocznych drużyny. W tym roku oceniano, aż 3 kroniki – z 3 poprzednich lat. Tegoroczna BUŁAWA przypadła właśnie 22. GDH AZYMUTY. Ich kroniki okazały się najlepsze. Podczas sejmiku drużynowa 22. GZ Łowcy Przygód phm. Anna Kożuchowska Kurylak i drużynowy 22. GDH AZYMUTY Adam Mazurek otrzymali od władz Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich Honorowe Odznaczenia Instruktorskie Ogólnopolskiego Ruchu Programowego ZHP „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”. Odznaczenia te przyznawane są instruktora wspierającym prace WDG w uznaniu ich zasług. Harcerze wraz z 900 innymi osobami odtańczyli wspólną Belgijkę na Polach Grunwaldu i wzięli udział w ogniobraniu. Przyjrzeli się też bliżej pracy straży pożarnej.
Zlot była zarówno dla harcerzy, jak i zuchów okazją do poznania swoich rówieśników z całej Polski. Zaledwie dzień po powrocie zarówno zuchy, jak i harcerze stwierdzili, że tęskną za klimatem Grunwaldu, życzliwością, harcerską atmosferą i fantastycznym czasem jaki spędzali na Zlocie Grunwaldzkim. Zlot było okazją nie tylko do poznania idei WDG, historii Polski, ale też doskonałą lekcją odpowiedzialności za innych z którymi się przyjechało na zlot, samodzielności w przygotowaniu posiłków, zadbaniu o miejsce obozowania, zaradności, bo trzeba było sobie poradzić w nietypowych warunkach, typowo harcerskich, nauką, że oprócz komputera, Internetu i komputera można w sposób aktywny, twórczy i fajny spędzić czas wolny.